Zapalenie skórno-mięśniowe

doktorNa świecie istnieje wiele niezbadanych do końca jednostek chorobowych. Jedną z nich jest zapalenie skórno-mięśniowe – choroba autoimmunologiczna atakująca średnio 7-8 osób na milion. Choroba może przebiegać w zupełnie odmienny sposób u różnych osób, jednak są pewne wspólne cechy łączące wszystkie przypadki.

Charakterystyka choroby i rokowania

Zapalenie skórno-mięśniowe należy do grupy chorób układowych tkanki łącznej. Przyczyny tego schorzenia nie są do tej pory znane. Jako że jest to choroba autoimmunologiczna, często jej ujawnienie poprzedza poważna infekcja wirusowa, ale nie dzieje się tak za każdym razem. Niestety zapalenie skórno-mięśniowe łączy dość często z nowotworami, co w znacznym stopniu utrudnia leczenie pacjenta. Rokowania uzależnione są od bardzo wielu czynników. Duży wpływ na szanse przeżycia ma współistnienie raka oraz jego lokalizacji i stopień złośliwości.

Objawy i leczenie

W przypadku zapalenia skórno-mięśniowego możemy mieć do czynienia z narastającym lub gwałtownym początkiem, który łączy się z gorączką i nagłym pogorszeniem stanu zdrowia. Pacjent odczuwa jednocześnie dolegliwości ze strony stawów i mięśni, pojawiają się także charakterystyczne zmiany skórne zwane rumieniem heliotropowym. Chory szybciej się męczy, ma trudności z wykonywaniem zwykłych czynności. W leczeniu zapalenia skórno-mięśniowego oprócz leczenia farmakologicznego oraz fizjoterapii ważnym etapem jest odpowiednie edukowanie pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *