Wybieramy ogrzewanie

KaloryferOgrzewanie to nieodłączny element każdego domu, szczególnie w naszym klimacie, po prostu nie da się obejść tej instalacji. Sama zasada jest oczywista – potrzebne są grzejniki i źródło ciepła- ale tu jest problem, bo czym ogrzewać, aby nie spalić się finansowo?

Wybór jest ogromny, a jeśli mówimy o domku wolno stojącym, ograniczeń właściwie nie ma. Rozwiązań grzewczych jest wręcz aż nadto, warto się więc przyjrzeć jedynie tym stosunkowo tanim. Do takich na pewno nie można zaliczyć ogrzewania gazem, olejem opałowym oraz elektrycznością.

Ogrzewanie kominkowe

Drewno jest obecnie jednym z tańszych paliw opałowych, a przy tym charakteryzuje się niewielką szkodliwością dla środowiska. Ogrzewanie dużego domu pojedynczym kominkiem oczywiście nie jest możliwe, chyba że zastosujemy płaszcz wodny połączony z instalacją oraz najlepiej ze zbiornikiem magazynującym ciepło. Wadą takiego rozwiązania jest niestety potrzeba częstego dokładania drewna, choć przy odpowiednich gatunkach i dobrej konstrukcji kominka wystarczy dorzucać co pewien czas. Ogrzewanie kominkowe jest na pewno świetnym pomysłem na dodatkowe źródło ciepła w domu.

Piece retortowe

Piece tego typu są wykorzystywane przy spalaniu ekogroszku. Ten produkt pochodzenia węglowego jest od kilku lat wyjątkowo popularny. Głównie ze względu na stosunkowo niskie koszta połączone z automatyzacją takiego pieca. Wystarczy raz na kilka dni uzupełniać zawartość zbiornika, a resztą zajmie się piec. Często piece takie mają również tradycyjne ruszta, w których można ogrzewać np. drewnem.

Ekologicznie i tanio

Duże zainteresowanie ekologią powoduje naciski w kierunku stosowania coraz to bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych. Niestety większość z nich nie jest również przyjazna portfelom. Wyjątkiem jest jednak pompa ciepła.Rozwiązanie tego typu jest możliwe jedynie w wybranych obszarach, choć w Polsce jest to większość powierzchni naszego kraju. W skrócie system ten pozyskuje ciepło z gruntu i dzięki dostarczeniu stosunkowo niewielkiej ilości energii elektrycznej „kondensuje” je w domu. Rozwiązanie ciekawe, ale jeśli instalacja zostanie źle dobrana, w domu może być zimno, a rachunki za prąd wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *