Wpajaj dobre nawyki stomatologiczne od małego

dziecko myje zęby Wiele zwierząt na ziemi ma nieograniczoną liczbę zębów, przykładem może być choćby rekin. Ssaki jednak do nich nie należą, w tym także my, ludzie. Niestety mamy w ciągu życia tylko zęby mleczne, które przed i na początku okresu dojrzewania wymieniamy na zęby stałe. Te ostatnie muszą nam wystarczyć na całe życie. Oczywiście nowoczesna stomatologia daje możliwości wstawiania plomb czy nawet pełnych implantów, jednak lepiej trzymać się swoich własnych zębów.

Wszystko sprowadza się więc do dbania o zęby stałe. Im wcześniej zaczniemy o nie dbać, tym dłużej będziemy cieszyć się swoimi zębami. Dlatego też tak ważne jest wpajanie dzieciom codziennego rytuału mycia zębów.

Szczotkowanie zębów już od małego

Choć pierwsze zęby nie wymagają aż tak mocnego dbania o nie, to warto nawet roczne dziecko przyzwyczajać do szczoteczki i pasty do zębów. Nawet po pojawieniu się pierwszego zęba można przyzwyczajać przez wieczorne pocieranie go palcem kiedy rodzice szorują swoje zęby. Problemem jest tylko to, że większość dostępnych w sklepach past, nawet tych dla dzieci, można stosować od 2 roku życia. Trzeba się solidnie naszukać, lub kupić przez internet pasty bez fluoru. Trzeba być też gotowym na to, że dziecko będzie połykało pastę i raczej na początku nie będzie wcale szczotkowało zębów. Chodzi więc tylko o wpojenie takiego nawyku.

Wizyty u dentysty

dziecko u dentystyJeśli nic niepokojącego się nie dzieje z zębami, nawet roczne dzieci raczej nie trzeba zabierać do dentysty. Nie trzeba, ale warto! Pierwsza wizyta u stomatologa może być nawet przy okazji przeglądu zębów mamy lub taty, lepiej jednak, aby ewentualne leczenie byłoby robione już bez obecności dziecka. Kolejna wizyta już samego dziecka także powinna być wtedy, kiedy jeszcze nic się nie dzieje z zębami. Rok to świetny okres na pierwszy przegląd zębów dziecka przez dentystę. Chodzi oczywiście o przyzwyczajenie dziecka do stomatologa.

Leczenie dentystyczne dziecka

Chore zęby same w sobie są powodem dużego bólu, ich leczenie bywa jeszcze bardziej bolesne. Dlatego też trzeba skupić się na minimalizacji stresu. Wiele oczywiście zależy od samego stomatologa, który musi mieć podejście do dziecka. Czasami wręcz podczas wizyty może nie udać się nic zrobić. Ważne to nie robić nic na siłę, może to bowiem skutkować urazem do dentysty na całe dzieciństwo, a nawet dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *