Wiesz co jesz?

WarzywaZgodnie z nowymi danymi podanymi przez główny urząd statystyczny żyjemy dłużej niż zaraz po transformacji. Długość życia przeciętnego Polaka wydłużyła się o ok. 6 lat co jest świetnym wynikiem. Zasługą tego jest oczywiście lepsza służba zdrowia i lepsza świadomość co do diety. Czy jednak faktycznie jest tak dobrze jak można by wnioskować po wzroście? Zdecydowanie nie, bo ogólnie wciąż pozostajemy daleko w tyle za Europą zachodnią, tym bardziej Skandynawią, ale nawet Białorusią i Ukrainą.

Sprawdzanie składu kupowanego produktu

Nikogo już nie dziwi w sklepie osoba przeglądająca skład kupowanego produktu. Problem w tym, że nie jest to aż tak popularne. Wciąż mamy wiele przyzwyczajeń, które nie zawsze są zdrowe, do tego mało kto wpada na pomysł, aby kontrolować co jakiś czas skład produktu, który wcześniej uważaliśmy za zdrowy. Niestety producenci często wyrabiają sobie najpierw markę, aby później obniżać jakość produktu i lepiej na nim zarabiać.

Zbyt duża wiara w hasła z opakowań

Wciąż mocno wierzymy w to co stara się nam przekazać producent poprzez grafikę. Widząc przedrostki eko-, zielone widoczki lub inne dobrze kojarzone znaki, czasami nawet nie spoglądamy na skład. Najlepszym przykładem tego są płatki śniadaniowe „Fit” – choć powinno to oznaczać, że jest to produkt niskokaloryczny, to faktycznie tak nie jest. Żadne przepisy tego nie regulują, a w praktyce okazuje się, że płatki Fit, nawet polecane przez kobiece magazyny, mają więcej kalorii niż słodkie płatki dla dzieci – nierzadko nawet dwukrotnie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *