Szablony malarskie – kilka porad praktycznych

szablon malarskiDawniej nie przykładano dużej uwagi do wystroju wnętrz, przynajmniej w zwykłych domach. Dziś jednak każdy wykonując remonty wymaga gładkich ścian, nowoczesnych rozwiązań, ciekawych kolorów i aranżacji.

Jednym z bardzo modnych rozwiązań jest stosowanie szablonów malarskich. W dużym uproszczeniu są to wycięte najczęściej w tworzywie sztucznym kształty, które za pomocą farb malujemy na wybranych ścianach. W sklepach internetowych są tysiące szablonów i to w wielu rozmiarach, najczęściej jednak obejmują one motywy roślinne i zwierząt.

Przygotowanie do malowania

Kiedy już mamy szablon i wiemy gdzie dany wzór ma się znaleźć należy przymocować za pomocą taśmy malarskiej szablon do ściany. Im mocniej naciągnięte zostaną brzegi, tym lepiej szablon będzie przylegał do ściany i będzie mniej poprawek na później. Warto nawet w kilku miejscach pośrodku dokleić szablon taśmą kosztem większych przerw pomiędzy pomalowanymi elementami.

Sposób malowania

Samo malowanie to niezwykle ważny etap prac, jeśli bowiem doprowadzimy do tego, że farba w dużej ilości wpłynie pod szablon, cały efekt będzie dużo gorszy nawet po dokładnych poprawkach. Farbę nakłada się końcówką wałeczka piankowego. Nie warto nakładać więcej niż dwie warstwy, powstanie powiem więcej nierówności, które ciężko później poprawić. Malowanie pędzlem czy pełną szerokością wałka skutkuje tylko jeszcze większym wpływaniem farby pod szablon – lepiej tego nawet nie próbować.

Poprawki

W zależności od tego jak dokładnie nakładaliśmy niewielką ilość farby i jak dobrze przymocowany był szablon możemy mieć dużo albo bardzo dużo poprawek. Niestety w przypadku takich szablonów praca z małym pędzelkiem jest nieunikniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *