Studia: Tryb studiów

KsiążkiIstnieją dwa główne tryby studiowania. Studia stacjonarne (dawne dzienne) oraz studia niestacjonarne (dawne zaoczne i wieczorowe). 

Studia stacjonarne

Najbardziej popularny sposób studiowania. Zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia, z wolnymi weekendami. Na uczelniach państwowych nie ma opłat za studia w tym trybie, inaczej wygląda sprawa na prywatnych – na nich płacimy czesne bez względu na tryb studiowania.

Studia niestacjonarne

Zaliczają się do nich studia zaoczne i wieczorowe. Bez względu czy studiujemy na uczelni państwowej, czy też prywatnej, musimy płacić za możliwość nauki. Studia wieczorowe, nie są dostępne na każdej uczelni i nie cieszą się zbyt duża popularnością, dlatego też możemy mieć problem ze studiowaniem wybranego przez nas kierunku. O wiele bardziej popularne są studia zaoczne, czyli takie, w których zajęcia odbywają się w weekendy. Nie wszystkie kierunki możemy studiować w trybie niestacjonarnym. Dla przykładu – nigdzie nie ma niestacjonarnej medycyny, co jest zrozumiałe.

Zalety

Zaletą studiów stacjonarnych jest bez wątpienia łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Zajęcia są rozłożone w czasie tak, aby studenci mieli czas na naukę i zrozumienie poszczególnych partii materiału. W przypadku studiowania na państwowej uczelni zaletą jest bez wątpienia brak opłat za czesne. Będąc na studiach niestacjonarnych mamy możliwość podjęcia pełnoetatowej pracy. Zdobywamy wiedzę i jednocześnie doświadczenie. Tryb ten wybierają najczęściej osoby, które chcą pracować, a studiowanie traktują jak zwiększanie kwalifikacji.

Warto pomyśleć nad kwestią finansową, studia dzienne, nawet na państwowej uczelni nie oznaczają brak kosztów. Jeżeli mieszkamy poza miejscem studiowania, to należy wliczyć koszty utrzymania tam, co jest naprawdę sporym wydatkiem, gdy jednocześnie nie pracujemy. Dlatego warto zastanowić się dokładnie nad wyborem trybu studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *