Rytuał zasypiania

dzieckoDziecko już w łonie matki zapada kilkanaście razy dziennie w niedługie drzemki. Ma tam idealne warunki – stała temperatura, przyciszone dźwięki i stłumione światło. Dodatkowo jest kołysane, kiedy mama się porusza. Po narodzinach zaśnięcie nie jest już takie łatwe, dlatego to rodzice powinni pomagać maluchowi przygotować się do snu.

Wieczorna rutyna

Najważniejsze dla małego dziecka jest wprowadzenie wieczornego rytuału zasypiania. W godzinach wieczornych, kiedy chcemy, aby dziecko szykowało się do snu mówimy do niego przyciszonym głosem, delikatnie głaskamy, unikamy intensywnych zabaw. Dzięki tym prostym czynnościom ułatwimy maluchowi wyciszenie.

Kołysanka lub bajeczka

Każde dziecko jest inne i ma swoje własne przyzwyczajenia związane ze snem. Niektóre dzieci lubią np. ssać kciuka, inne łaskoczą się pieluszką lub chusteczką po buzi, a jeszcze innym wystarczy smoczek i później same zasypiają. Bez względu na sposób usypiania dziecka, warto mu również przed snem poczytać bajeczkę, najlepiej prostą rymowankę lub zaśpiewać kołysankę.

Komfort snu

Przygotowując dziecko do snu warto również pomyśleć o innych ważnych aspektach, które mają niemały wpływ na jakość snu. Po kąpieli trzeba dziecku założyć chłonną pieluszkę, aby mokre ubranko nie obudziło go w nocy. Warto również wywietrzyć dobrze pokój, aby wleciało troszkę świeżego powietrza. Ubranko do snu powinno być luźne, ciepłe i miękkie, aby nie upijało i nie przeszkadzało maluchowi w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *