Psychoterapia – dla kogo i kiedy?

Kobieta, twarzPsychologia to nauka, która zdecydowanie należy do najszybciej się rozwijających. Wiedza związana z psychologią jest wykorzystywana w wielu aspektach począwszy od zarządzania zasobami ludzkimi po opiekę nad dziećmi. Psychoterapie to jednak wciąż podstawowa część psychologii i na pewno długo tak pozostanie.

Psychoterapia może obejmować wiele problemów i w zależności od tego jak ką mają formę dzielimy je na grupowe i indywidualne. Warto zauważyć, że bardzo często psychoterapie grupowe są organizowane nie z powodu oszczędności, ale wsparcia jakie daje właśnie grupa. Oba więc rodzaje psychoterapii mają swoje zupełnie oddzielne cele.

Komu potrzebne psychoterapie

Takie leczenie może pomagać wielu osobom, zwykle kojarzymy psychoterapie ze skłóconymi małżeństwami czy osobami leczącymi się z depresji. Psychoterapie mogą jednak służyć także zmianie charakteru danej osoby. Mogą być także wykorzystywane do leczenia uzależnień(zwykle w terapiach grupowych jak AA). Nie zawsze przyjmują także formę zwykłej pogadanki na kozetce czy rozmowy o swoich problemach w sali pełnej ludzi siedzących w kole. Psychoterapeuta może np. walczyć z lękami pacjenta poprzez konfrontacje, leczenie może też obejmować rozładowywanie negatywnych emocji np. poprzez sport czy nawet worek bokserski.

Kiedy decyzja o podjęciu psychoterapii

Zdecydowanie najczęściej taki pomysł pojawia się nie u pacjenta, ale raczej wśród najbliższych. Zawsze w leczeniu psychologicznym najważniejsze jest uświadomienie sobie, że ma się z czymś problem. Kiedy więc dana osoba powinna odwiedzić psychoterapeutę? Po pierwsze kiedy nie radzi sobie z problemem, ale to nie zawsze widać od razu, kolejny krok to przelewanie frustracji i problemów na rodzinę i najbliższych. Jednym z silniejszych sygnałów jest to kiedy problem zaczyna wpływać na pracę i tryb życia – właściwie nigdy w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *