Psychologia a wielkość miasta

Duże miastoRozwój urbanistyczny nie tylko ma ogromny wpływ na ukształtowanie powierzchni  naturę czy krajobrazy. Zwiększenie udziału ludności w miastach wpływa także na samych mieszkańców. Teoretycznie miasta są wspólnotą ludzi, czy jednak nie stały się zwykłą zbieraniną ludi, których nic nie łączy?

Stadna natura człowieka

Człowiek jest „zwierzęciem stadnym”od początku istnienia naszego gatunku wiązaliśmy się w grupy co ułatwiało nam przetrwanie. Grupy te jednak były niewielkie co najwyżej kilkuasto do kilkudziesięciu osób. Z rozwojem cywilizacji człowiek budował większe społeczności. Miasta to ogromny skok cywilizacyjny, na który jednak nie wszyscy są gotowi, co wiąże pewne problemy natury psychicznej.

Psychologia miasta

Miasta to duże skupiska ludzi, współdzielących ze sobą stosunkowo niewielką przestrzeń. Problem w tym, że są oni dla siebie zupełnie anonimowi. Psycholog w Warszawie czy nawet w Płocku ma więcej pracy nie tylko dlatego, że jest tam więcej ludzi, ale ze względu na zdecydowanie większy procent osób posiadających problemy z którymi radzą sobie psychologowie. Samotność to cena jaką płacą ludzie w miastach za wyższy poziom życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *