Protetyka – kiedy pojawiają się braki w uzębieniu

StomatologiaPełne uzębienie z wiekiem jest coraz trudniej utrzymać, choć także młode osoby tracą zęby w wyniku wypadków czy bójek. Nowoczesna protetyka pozwala jednak uzupełniać braki w uzębieniu bez większych problemów, co powinno być wykorzystywane przez każdego, kto ma taki problem. Protetyka to bardzo szeroki zakres usług stomatologicznych, które na przestrzeni lat jeszcze były poszerzane i unowocześniane.

Zabiegi z zakresu protetyki

Protetyka w pierwszej kolejności kojarzy się z protezami, oferty są zwykle wielokrotnie szersze, a wręcz protezy moczące się w szklankach przy łóżkach to rzadkość. Nowoczesna protetyka to zdecydowanie najczęściej korony. Zabieg ten polega na umocowaniu porcelanowego zęba na podstawie uszkodzonego, ale specjalnie przygotowanego starego uzębienia. Zwykle stare zęby mocno piłuje się na „stożki”. Zabieg ten jest stosunkowo nie drogi, a jeśli wykonany dobrze służy przez wiele lat bez najmniejszych problemów. Schody zaczynają się, kiedy także korzeń danego zęba do niczego się nie nadaje lub go nie ma. Wtedy najlepiej zdecydować się na implanty protetyczne.

Implanty – protetyka najwyższych lotów

Implanty to jedna z najnowocześniejszych części nie tylko protetyki, ale także całej stomatologii. Protetyk umieszcza w zębodole implant całego zęba, który w pełni zastępuje żywą tkankę. Są one przy tym bardziej wytrzymałe. Implanty protetyczne najczęściej wykonuje się z tytanu i porcelany. Tytan służy za korzeń i zapobiega odrzutom (organizm nie traktuje tego materiału jak ciała obcego), porcelana z kolei jest wytrzymała, ale przede wszystkim w najlepszym stopniu przypomina prawdziwe szkliwo. Implanty protetyczne stosuje się nie tyko w celach leczniczych, ale także w ramach medycyny estetycznej. Równe, białe zęby w skrajnych przypadkach taniej i łatwiej jest osiągnąć dzięki usunięciu prawdziwych i wstawieniu implantów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *