Na co zwracać uwagę wybierając szkołę jazdy

Młody kierowca Prawo jazdy jest szczególnie pożądane przez osoby młode, które dopiero co przekroczyły 18 rok życia. Zwykle w tym wieku nie ma się zbyt wiele pieniędzy, dlatego najszybciej wybierają kursy najtańsze. Niestety wcale to nie oznacza, że dobrze na tym wyjdą.

Szukając bowiem szkoły jazdy warto zwracać uwagę na wiele czynników, które nie tylko świadczą o samej szkole, ale i wpływają na szanse zdania egzaminu. Niestety od razu warto zwrócić uwagę na fakt, że jest na rynku wiele szkół, które wręcz oszukują swoich kursantów.

Flota samochodów

suzukiDobra szkoła jazdy wcale nie musi mieć kilkunastu samochodów, nie musi to oznaczać, że dobrze uczy, a ze właściciel dobrze prowadzi biznes. Wystarczy wręcz nawet jedno auto i jeden instruktor, ale dobry. Jeśli chodzi właśnie o auto to przede wszystkim warto wybierać tylko te szkoły w których auta odpowiadają tym znajdującym się w ośrodku egzaminacyjnym. Dla przykładu w Łodzi egzaminy przeprowadza się na Suzuki Swift, we Wrocławiu Renault Clio, a z kolei w Krakowie Toyota Yaris.

Dlaczego takie same auto jest ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, każdy samochód ma inne właściwości jezdne, a przede wszystkim inną charakterystykę sprzęgła. Nawet doświadczeni kierowcy zaraz po przesiadce do innego auta może mieć problem z ruszeniem czy wyczuciem charakterystyki zmiany biegów. Problem ten potęguje się jeszcze przy ruszaniu na wzniesieniu. Co istotne ważny jest nie tylko model samochodu, ale i silnik – dieslem rusza się zupełnie inaczej niż autem z silnikiem benzynowym. Lepiej jest więc uczyć się dokładnie na takim aucie, na jakim będzie się zdawało egzamin, odpada wtedy dodatkowy stres związany z przyzwyczajeniem się do nowego samochodu.

Sprawdzanie ukrytych opłat

Pisząc na początku tego tekstu, ze wybierając najtańszą ofertę nie koniecznie dobrze się wychodzi, odnosi się także do kwestii finansowej. Wiele szkół jazdy chcąc przyciągnąć niską ceną za kurs ukrywa dodatkowe koszty. W takich wypadkach może się okazać, że wybierając najtańszą ofertę kursant zapłaci najdrożej. Zwykle ukryte opłaty dotyczą np. jazd w określonych godzinach lub możliwość korzystania właśnie z auta identycznego z tym w ośrodku egzaminacyjnym. Często także trzeba płacić za egzamin wewnętrzny i jego poprawki, co mogą wykorzystać instruktorzy do wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *