Labrador retriever – najlepszy pies dla dzieci?

labrador na poduszkachPsy to zdecydowanie najczęściej wybierane zwierzęta domowe, szczególnie jeśli w domu są dzieci. TO właśnie maluchy najczęściej chcą mieć „pieska”. Oczywiście warto dzięki zwierzakom nauczyć dziecko odpowiedzialności. Psa trzeba bowiem wyprowadzać na spacery, sprzątać po nim, pilnować aby nie uciekł lub nie zrobił komuś krzywdy. Najpierw jednak to rodzice martwią się o to, czy pies nie zrobi krzywdy dziecku.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat labradory zyskały miano najspokojniejszych psów. Są wręcz osoby, które uważają, ze psy te nie mają w sobie wcale agresji. Czy faktycznie tak jest?

Charakterystyka

Labradory retrievery to jak sama nazwa wskazuje psy pomagające w przynoszeniu np. ustrzelonych kaczek (ang. retriever – aporter od słowa aport). Są to psy wyjątkowo spokojne, cierpliwe i świetnie sprawdzają się jako domowe zwierzęta. W razie potrzeby strzegą domu, ale głównie przez szczekania. Choć ich przyjacielska natura czasami sprawia, ze są ufne nawet do obcych.

Łyżka dziegciu

Choć labradory mają wiele zalet jako psy domowe to także nie brakuje wad. Są to psy bowiem dość duże, osiągają wagę nawet do 36 kg. Oznacza to, że choć zwierzę może mieć dobre zamiary, to może zrobić krzywdę przez przypadek. Problemem może być też to, że są bardzo żywiołowe i bez regularnego ruchu bardzo tyją.

Najważniejsze jest wychowanie

W rzeczywistości to nie rasa jest najważniejsza, a wychowanie psa. Nawet labradory mogą być niebezpieczne, tym bardziej dla dziecka. Zaniedbany, sfrustrowany, wystraszony pies może dotkliwie ugryźć nawet swojego pana, a co dopiero dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *