Kupno fotelika dziecięcego do samochodu

dziecko, rodzic, dłonieDzieci to nasze największe skarby i wie o tym dosłownie każdy. Dzieciaki staramy się chronić zawsze w najlepszy sposób, dlatego też nie warto oszczędzać przy kupnie fotelika samochodowego. Jest wiele elementów na które warto zwracać uwagę, podstawą jest oczywiście bezpieczeństwo.

Foteliki przodem czy tyłem?

W Polsce standardem są foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, szczególnie dla dzieci o wadze pow. 9 kg. Faktycznie jednak foteliki tego typu mają jedną poważną wadę – są wręcz bardzo niebezpieczne dla dzieci przy czołowych zderzeniach. Dzieje się tak ze względu na przeciążenia jakie oddziałują na szyję dziecka, kiedy pasy przytrzymują tułów, a głowa „idzie” do przodu. To jak wyglądają proporcje ciężaru głowy do reszty ciała dziecka można uświadomić sobie zakładając na głowę dorosłej osoby obciążenie ponad 10 kg. Większość testów nie sprawdza właśnie jak fotelik radzi sobie z redukcją skutków takiego zdarzenia. Jedynie szwedzki Test Plus dotyczy właśnie tego aspektu bezpieczeństwa i przechodzą go tylko foteliki w kat. do 18 kg dla dzieci montowane tyłem.

Wygoda montażu

Na nic zda się bezpieczny fotelik jeśli nie ma możliwości zamontowania go. Nie wszystkie foteliki pasują do wszystkich aut, niestety najlepiej jest przymierzyć fotelik. Niestety szczególnie jeśli chodzi o foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy trzeba pogodzić się z tym, że w Polsce może być trudno znaleźć stacjonarne sklepy dające możliwość przymierzenia fotelika.

ISOFIX jest rozwiązaniem zdecydowanie ułatwiającym montaż fotelika w aucie. Większość modeli fotelików jest podzielona na te z IZOFIX-em i te montowane tylko dzięki pasom. Niestety wciąż wiele aut nie jest przystosowanych do standardu ISOFIX i nawet jeśli nasze auto ma takie rozwiązanie, to w innych autach może go nie być i wtedy nie możemy przenieść fotelika do auta dziadka czy wójka, lub co gorsza zastępczego, kiedy nasz pojazd jest u mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *