Kłopoty z małym brzuszkiem

noworodekKażdy rodzic wie, że malutkie dzieci mają bardzo często problemy z brzuszkiem. Na szczęście większość z tych problemów mija samoistnie. Ale co rodzic i maluch muszą się razem wycierpieć, tego się nie da opisać. Ale na każdy problem są pewne sposoby. Możemy stosować sposoby naszych babć, ale również nowoczesne metody radzenia sobie z kłopotami przewodu pokarmowego noworodka.

Ulewanie mleka

Przez pierwsze tygodnie życia maluszek dopiero uczy się jeść i trawić prawidłowo pokarm. Zdarza się, że po jedzeniu niemowlę ulewa odrobinę mleka. Najlepszym sposobem, aby zapobiec takim wypadkom jest trzymanie malca po jedzeniu na rękach przez 10-15 minut, aby dobrze mu się odbiło. Jeżeli jednak ulewania są silne warto karmić dziecko mniejszymi porcjami, za to częściej.

Kolka

Nikt do końca nie wyjaśnił jaka jest przyczyna kolki u niemowląt. Niektórzy badacze twierdzą, że ma ona podłoże psychiczne, inni są zdania, że kolka związana jest z układem pokarmowym noworodka. Przyczyna kolek może być spożywanie potrwa wzdymających przez mamę, jak również smażonych i ciężkostrawnych. Dlatego ważne jest, aby przy karmieniu piersią ściśle przestrzegać diety mamy karmiącej, zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka.

Luźne kupki lub zaparcia

Noworodek karmiony piersią może robić kupki nawet po każdym karmieniu. Jeżeli jednak kupek jest więcej niż zwykle lub dodatkowo pojawiła się w nich krew, śluz lub ropa, to sygnał, że trzeba udać się do pediatry. Natomiast w przypadku zaparć u niemowlaka warto masować mu brzuszek i dawać do picia dużo naturalnej wody niegazowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *