Kiedy nie obędzie się bez notariusza

kancelara notarialna Notariusz to w Polsce dość ważna pozycja objęta wieloma zakazami i nakazami. Jest to w pewnym sensie zawód pośredni pomiędzy sądownictwem, administracją publiczną a własną działalnością gospodarczą. Notariusz jest bowiem chroniony jako funkcjonariusz publiczny, dokonuje czynności notarialnych podobnie jak sądy, większość zadań z cennika notariusza jest wyceniona na podstawie rozporządzeń ministra, a przy tym działa na własny rachunek.

Podstawowe zadania notariusza

Notariusz ma dość spory zasób zadań, które musi wykonywać. Przede wszystkim sporządza akty notarialne, poświadczenia np. własnoręczności podpisu, spisywanie protokołów np. spółek, sporządzanie weksli, przygotowywanie oświadczeń lub wielu innych dokumentów.

Notariusz niezbędny?

Jednym z częstszych zadań notariusza, jest poświadczanie takiego dokumentu jak testament. Nie każdy wie, że testament, który przygotujemy na komputerze, wydrukujemy i tylko podpiszemy własnoręcznie nie ma mocy prawnej bez poświadczenia notariusza. Wyjątkiem jest przygotowanie testamentu w całości własnoręcznie. Faktycznie jednak zawsze lepiej przygotować go w obecności notariusza, a tym bardziej pozostawić go u niego w dokumentach.

Wszelkie sprawy związane ze zmianą właściciela nieruchomości

dokumentyWszelkie darowizny czy też sprzedaż wiąże się z tym, że notariusz musi przygotować, podpisać i odczytać akt. Są to zdecydowanie najbardziej dochodowe zajęcia dla notariuszy, ponieważ w większości aktów pobierają notariuszowie opłaty uzależnione od wartości nieruchomości.

Ograniczenia notariusza

Notariusz działa jako osoba zaufania publicznego i choćby z samego tego powodu działanie kancelarii notarialnych jest mocno regulowana przez przepisy prawa. Jednym z częściej opisywanych jest zakaz reklamowania się. Trudno stwierdzić, czy samym notariuszom pracującym już od wielu lat chodzi o ograniczenie konkurencji czy faktycznie chodzi o zachowanie w opinii społeczeństwa tego zaufania. Faktem też jest to, że aby zostać notariuszem trzeba otrzymać rewir, a to już jest bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *