Kawa – zbawienie czy przekleństwo?

kawaPoranki, zwłaszcza te w poniedziałki są niezwykle trudne. Nieporadne wyczołgiwanie się z łóżka po wyciszeniu uciążliwego budzika to standard w wielu domach. Jedno z pierwszych zajęć w kuchni jakie robimy to właśnie przygotowanie kawy, która dzięki kofeinie ma postawić nas na nogi.

Kawa najlepsza o poranku?

Kawa już od wieków jest uważana za świetny sposób na pobudzenie i co do tego nie ma nikt wątpliwości. Obecnie jedynie napoje energetyczne stanowią konkurencję, ale także bazują na wspomnianej kofeinie. Problem w tym, że takie poranne rozbudzanie się, szczególnie na pusty żołądek wcale nie jest zdrowe. Kawa zwyczajnie drażni żołądek i mu szkodzi. Lepiej jest zmoczyć twarz zimną wodą i skąpać się w promieniach słońca. Zwykły prysznic także świetnie działa jako „rozbudzacz”.

Uzależnienie od kawy

Codzienne picie kawy także nie jest do końca zdrowe, zwłaszcza dla naszego układu krwionośnego. Co ważne napój ten jest niezwykle uzależniający i nie trudno spotkać w polskich biurach osoby, które piją ich po kilka dziennie, często nawet nie zabielane.

Jedno jest jednak pewne, kawa jest dużo zdrowsza niż wspomniane wcześniej napoje energetyczne. Szkodzą one bowiem nie tylko na żołądek, ale przede wszystkim na wątrobę. Także ogromna zawartość cukru sprawia, ze są wyjątkowo tuczące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *