Jak jeździć oszczędnie

corollaAuto to dla wielu niezbędne narzędzie, nawet do tego stopnia, że nie można z niego zrezygnować. Tak bywa szczególnie wśród osób mieszkających na przedmieściach, wsiach lub małych miejscowościach i dojeżdżających daleko do pracy. Problemem jednak staje się fakt, że koszty dojazdów rosną, paliwo jest coraz droższe, części do aut oraz usługi mechaników podobnie. Jedynym wyjściem jest szukanie oszczędności, jednak rezygnacja z napraw nie jest możliwa i ciężko przesiąść się na rower. Wyjściem może być szukanie oszczędności w stylu jazdy przez tzw. ecodriving.

Mniej na paliwo

Podstawowym celem tego zbioru technik jest ograniczenie spalania paliwa, głównie poprzez jak najbardziej płynną jazdę. Nagle przyspieszając, żeby po chwili hamować marnujemy sporo energii wytwarzanej ze spalania paliwa. Optymalnie jest raz rozpędzić się do prędkości ok. 90 km/h i zwolnić, a następnie się zatrzymać dopiero w miejscu docelowym. Oczywiście nie jest to możliwe, jednak możemy choć trochę zbliżyć swój styl jazdy do ideału. Wystarczy zdejmować nogę z gazu kiedy widzimy, że za kilkaset metrów zapaliło się czerwone światło i tak dopasować prędkość, aby bez hamowania przejechać przez skrzyżowanie. Jazda przy zderzaku także bywa nerwowa z nogą na hamulcu i nagłym przyspieszaniem.

Dodatkowe korzyści

Dzięki takiej technice prowadzenia auta nie tylko oszczędzimy na samym paliwie. Spokojna jazda umożliwi dłuższą żywotność klocków i tarcz hamulcowych, a także sprzęgła czy skrzyni biegów. Choć są to tak naprawdę drobne oszczędności, to przy wieloletniej jeździe jednym autem możemy zaoszczędzić całkiem sporą sumkę, oczywiście w zależności od auta jakim jeździmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *