Jak dbać o lakier auta

SamochódPiękny samochód to duma każdego właściciela. Błyszczący lakier to jeden z najważniejszych elementów pięknego auta. Choć ta powierzchnia pokrywa zdecydowaną większość powierzchni samochodu, to jest niestety także bardzo wrażliwa zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i chemiczne czy nawet erozję słoneczną. Lakierowanie pojazdu na nowo to także ogromny koszt, którego wbrew pozorom można łatwo uniknąć.

Podstawowe zasady dbania

Poza standardowym unikaniem wszelkich możliwości zarysowania lub tym bardziej mocniejszych uszkodzeń warto także wszelkie już wcześniej powstałe uszkodzenia usuwać jak najszybciej. Rdza niestety bardzo szybko rozprzestrzenia się na aucie dlatego im szybciej się pozbędziemy nawet najmniejszych ognisk, tym lepiej.

Myć czy nie myć zimą?

Największym wyzwaniem dla karoserii jest zawsze zima i sypanie dróg solą. W tym okresie powinniśmy w szczególności zwracać uwagę na dbanie o powłokę lakierniczą naszych czterech kółek. Odpowiedź na pytanie zadane w nagłówku nie jest wcale jednoznaczna, ponieważ zależy ona od tego czy garażujemy auto w cieple czy może pod chmurką. Jeśli samochód nocuje pod ciepłym dachem, myć powinniśmy jak najczęściej. Każdego dnia auto jest bowiem oblepiane śniegiem z solą, a w garażu rozpuszcza się ona i wkrada w zakamarki gdzie może się rozwijać bez przeszkód rdza. Mycie pozwala ją wypłukać i ochronić pojazd.

Wbrew pozorom zimą lepiej jest pozostawiać pojazd na dworze. Sól, która trafia z lodem i śniegiem na pojazd jest nieszkodliwa do momentu rozpuszczenia, kiedy widzimy, że zaczyna się roztop, warto wtedy umyć auto, a także już po roztopach. Bardzo pomocny szczególnie zimą jest wosk samochodowy, który chroni przed dotarciem soli do samego lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *