Dysleksja – warto walczyć o zaświadczenie?

Dysleksja PłockProblem dysleksji pojawia się dość często wśród polskich dzieci, czy to w Warszawie, Łodzi, czy Płocku, dysleksja jest wszędzie. Jest to problem dotyczący jednak także starszych osób, które w lepszy lub gorszy sposób radzą sobie z tym problemem. Jednak czy faktycznie warto jest starać się o zaświadczenie o zdiagnozowaniu dysleksji?

Poradnie w wielu miastach, nawet tych mniejszych jak np. Płock umożliwiają przeprowadzenie badań na dysleksję. Badania te wskazują albo potrzebę lepszego zrozumienia zasad języka polskiego, albo faktycznie problem z dysleksją.

Czy wiemy czym jest dysleksja?

Wiele osób chętnie posługuje się tym pojęciem jednak faktycznie nie wiedzą czym jest dysleksja Płock jest miastem w którym zasięgnęliśmy rady specjalisty. Najczęściej wiele osób myli dysleksję z dysortografią. Dysleksja faktycznie odnosi się do błędów w pisaniu jednak jest pojęciem zdecydowanie szerszym, obejmuje bowiem właśnie także dysortografię, ale także dysgrafię, dyskalkulia czy dysfonia. Takie problemy mogą więc być zdecydowanie gorsze niż zwykła nieumiejętność pisania zgodnie z zasadami ortograficznymi.

Co daje nam zaświadczenie o dysleksji?

Jak twierdzi specjalista od dysleksji z Płocka takie zaświadczenie faktycznie nie daje zbyt wiele. Podczas nauki w szkole dziecko otrzymuje więcej czasu na zdawanie egzaminów, jednak pedagodzy raczej nie przykładają większej wagi do takiego dokumentu. W późniejszym życiu taki dokument najczęściej ląduje głęboko w szafie, ponieważ nie pomoże on w zdobyciu pracy, a jeśli osoba z dysleksją nie podejmie leczenia, najprawdopodobniej nauczy się ją dobrze maskować. Dziś to nie problem, szczególnie przy dysortografii i dysgrafii – komputery poprawią każdy błąd ortograficzny, a czcionka nie jest zależna od charakteru pisma.

Poradnia Self-Esteem z Płocka oferuje leczenie dysleksji – jest to chyba najlepsze wyjście i właściwie tylko przy leczeniu takiego problemu zaświadczenie ma sens. Jeśli jednak dysleksja jest niewielka, można po prostu szukać pracy gdzie nie będzie przeszkadzała dysleksja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *