Cofanie przebiegu, każdy handlarz to robi?

LicznikZdecydowana większość Polaków kupuje samochody używane, zwykle pochodzą one z Niemiec i są sprowadzane przez wyspecjalizowanych w tym handlarzy. Zwyczajnie polskiego kierowcę nie stać na kupno auta z salonu i musi ryzykować kupno auta z drugiej ręki. „Nie bity”, „igła”, tylko wlać paliwo i jechać”, „poprzedni kierowca tylko w niedzielę do kościoła i do supermarketu jeździł, starszy pan” te i wiele innych bajek można nie raz usłyszeć w komisach czy na giełdach samochodowych. Jednak to na czym najczęściej handlarze kombinują to przebieg. Dobry handlarz i koledze po fachu potrafi wcisnąć bubel, a co dopiero laikowi, który raz na 10 lat kupuje samochód.

Dlaczego cofają przebieg

Ogólnie rzecz biorąc powód jest prosty – aby łatwo zwiększyć wartość samochodu. W świadomości większości polskich kierowców auto z przebiegiem ponad 200 tysięcy to grat. Jeśli te kilometry były by zrobione np. po Polskich miastach, bardzo możliwe, ze samochód w niedługim czasie będzie potrzebował remontu, lub już dawno powinien go przejść. Jednak 200 tysięcy zrobione na niemieckich autostradach to żaden problem właściwie dla każdego samochodu. Mimo to, Polacy z daleka omijają auta z większymi przebiegami nawet mając w świadomości, że te z mniejszym na pewno są kręcone.

Czy więc każde auto na rynku wtórnym ma „kręcony” licznik?

Nigdy nie można powiedzieć, że każde. Zawsze może znaleźć się jakaś okazja, jednak szanse na nią są niewielkie. Także jeśli kupimy auto od osoby prywatnej, raczej nie powinniśmy spodziewać się przekłamań w tym co wskazuje licznik chyba, że poprzedni właściciel kupił od handlarza. Generalnie nie ma aut w których nie da się zmienić przebiegu, prawdziwy spec nawet wymieni części, co do których zwykły mechanik nie miałby podejrzeń, że mogą zawierać dane co do przebiegu. W skrajnych przypadkach, prawdziwi mistrzowie fachu potrafią załatwić zmianę przebiegu tak, że nawet w serwisie będą podawali zmienioną, to już jednak bardzo rzadko się zdarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *