Biznes plan? Tak, ale profesjonalny!

Biznesmen w krawacieZakładając działalność gospodarczą, wielu początkujących biznesmenów świadomych jest konieczności posiadania biznes planu. Częściej jest to wynik wymogów, które przed młodym biznesmenem stawia Urząd Pracy lub inna instytucja, w której ubiega się o dotacje, nierzadko jednak, jak wspomniałem wcześniej, jest to przemyślane działanie mające na celu określenie sposobu działania firmy przez najtrudniejszy, początkowy okres.

Biznes plan jest bardzo istotnym dokumentem – zawarte w nim informacje, właściwie są swego rodzaju ściągą, nakreślającą co robić, aby firma rozwinęła się, a nie zbankrutowała. Ważne jest jednak jedno – biznes plan musi być profesjonalnie przygotowany. Złe informacje zawarte w biznes planie są bowiem gorsze od ich braku. Jak taki plan przygotować?

Od czego zacząć?

Na początku warto zacząć od tego, że biznes plan nie może by zaadoptowanym wzorem, jakich wiele można znaleźć w sieci internet. Każda działalność gospodarcza jest inna, każde otoczenie firmy – miejsce, konkurencja – również. Zagrożenia i możliwości także, dlatego najlepiej do razu przyjąć, ze dobry plan musi być napisany od zera.

Planując sporządzenie biznes planu wiele osób zastanawia się czy podoła zadaniu napisania go samodzielnie. Odpowiedzieć można bardzo krótko – biznes plan można napisać samodzielnie, jednak nie zawsze jest to wskazane.

Specjalista na wyjątkowe biznes plany

W przypadku skomplikowanych działalności gospodarczych, dużej liczby danych do uwzględnienia, nie warto pisać biznes planu osobiście. O wiele lepiej zrobi to specjalista. Warto dodać – każdy plan pisany przez osobę z zewnątrz jest dużo bardziej realistyczny. Powód jest jeden – osoba z zewnątrz patrzy na nową firmę z boku, może więc o wiele lepiej określić korzyści i zagrożenia z nią związane. Oczywiście taka usługa kosztuje, czy nie warto jednak zapłacić i mieć pewność posiadania planu, który będzie prawdziwa pomocą, a nie tylko dokumentu, którego posiadanie co najwyżej poprawia samopoczucie, lub ułatwia otrzymanie dotacji. Warto to przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *