Bezpieczne zakupy w sieci

torbaW dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie już życia bez internetu. Jest on obecny i potrzebny niemal w każdej sferze codziennego życia. Przez internet poznajemy nowych ludzi, załatwiamy interesy, płacimy rachunki i robimy zakupy. Niestety im większe zainteresowanie usługami internetowymi, tym więcej oszustów którzy chcą się wzbogacić w nieuczciwy sposób.

 Prawa konsumenta

Przy zakupach na odległość obowiązują nieco inne przepisy niż przy normalnych zakupach w sklepie. Podczas zwykłych zakupów zwrot towaru z takiego powodu, że się rozmyśliliśmy jest raczej mało realny. Natomiast w przypadku zakupów na odległość mamy 10 dni do namysłu, podczas których mamy prawo zwrócić towar bez podania przyczyny.

 Co możemy zwrócić?

Mamy prawo zwrotu towarów, jednak muszą być one w stanie nienaruszonym. Niestety od zakupu niektórych towarów nie obowiązuje prawo do odstąpienia od umowy. Z odmowa zwrotu możemy się spotkać w przypadku płyt DVD, programów komputerowych. Jeżeli je rozpakowaliśmy nie możemy oddać do sklepu. Klient dokonujący zakupów na odległość może również reklamować towar wadliwy.

 Wyjątki od reguły

Prawo 10 dni na zwrot zakupionego towaru obowiązuje tylko w przypadku zakupów u przedsiębiorców. Jeżeli nabywamy towar od osoby prywatnej nie mamy prawa do namysłu. Również jeżeli kupiliśmy towar na licytacji to nie mamy prawa go zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *