„Dziwny jest ten świat”- czyli o współczesnej muzyce

WtyczkiKilkadziesiąt lat temu Czesław Niemen śpiewał o specyfice ówczesnego świata. Ciekawe o czym śpiewałby dziś? Pewnie gdyby wtopił się w dzisiejsze muzyczne otoczenie, jego muzyka byłaby o… niczym. Dziś brakuje dobrych, niezależnych muzyków, dla których pieniądze nie są priorytetem. Dlaczego tak wielu ludzi uważa, że kiedyś rynek muzyczny był na wyższym poziomie? Przecież nie było tyle sprzętu, telewizji muzycznych i Internetu. Może dlatego, że w dzisiejszych czasach muzyki w muzyce jest tyle co mięsa w parówkach.

Królestwo kontrowersji

Króluje lans, drogie klipy, ubrania najlepszych projektantów, najlepsi tancerze i wielkie sceniczne widowiska, które zamykają uszy słuchaczom, sprawiając, że sama muzyka schodzi na drugi plan. Artyści prześcigają się w tym kto jest oryginalniejszy, a ta oryginalność oznacza zazwyczaj wymyślne stroje i teledyski przypominające bardziej filmy z poplątanym scenariuszem niż tło pod muzykę. Zasada w dzisiejszym show biznesie jest jedna: im bardziej ktoś jest kontrowersyjny tym więcej ludzi go zna, a im bardziej jest znany tym większe ma szanse na zrobienie kariery i zarobienie olbrzymich pieniędzy.

Odpowiedzialność mediów

Dodatkowym minusem współczesnej muzyki jest to, że media promują tylko to co się sprzeda. A sprzeda się to co wpada w ucho i to co najczęściej jest po prostu o niczym. Kiedyś w telewizji można było zobaczyć klipy rockowych, a nawet hiphopowych wykonawców, którzy dziś uważani są za tanią rozrywkę dla nastolatków. A dlaczego tak jest? Dlatego, że prawdziwe oblicze tej muzyki znają tylko nieliczni, a reszta kieruje się stereotypami. I właśnie tak wygląda dziś muzyka: zwykłe, wpadające w ucho melodie z powtarzającym się w kółko jednym słowem odgrywającym rolę tekstu są w cenie, dobra muzyka o czymś jest spychana na boczny tor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *